19 czerwca 2017

Kabaczki faszerowane jagnięciną.

Bladozielone kabaczki zostały zakupione z bliżej nie sprecyzowanym pomysłem na ich wykorzystanie. Kiedyś, w dawnych czasach komuny kabaczki często były u nas w domu różnie wykorzystywane. Do czasu, aż zastąpiły je cukinie. Na kilkanaście lat zniknęły prawie z rynku. Nie wiem dlaczego. Tak czasem bywa. Podobnie było z patisonami. Dobrze wrócić do starych smaków, ale zupełnie w nowej odsłonie. Moja pasja do nadziewania, zawijania, dań złożonych z farszów, połączenia smaków, kolorów i tekstur. Tekstura to takie modne słówko z zagranicznych programów kulinarnych. Jak to piszę, to aż słyszę je w głowie w wykonaniu Jamesa Olivera. Ale powróćmy do naszych kabaczków i przepysznego nadzienia inspirowanego kuchnią północnej Afryki. Pomysł miałam, oczami wyobraźni już widziałam kabaczki z wydrążonymi otworami. Teraz kwestia nadzienia. Jagnięcina. O tak. I nawet udało się dostać na Saskiej Kępie. Bo tam można dostać wiele ciekawych produktów. Dodałam przyprawę marokańską Ras el Hannout, sporo kminu rzymskiego który bardzo lubię. I jeszcze makaron pszenno-owsiany w postaci małych kuleczek lub kuskus. Danie jest bardzo smakowite. Polecam. 


3 średnie kabaczki
150-200 gr mielonej jagnięciny
1 cebula
6-7 łyżek passaty pomidorowej
1 łyżeczka przyprawy Ras el Hannout
1 łyżeczka kminu rzymskiego
2 łyżeczki pasty harissy
sól do smaku
świeżo mielony czarny pieprz
oliwa z oliwek do smażenia
1/2 szklanki makaronu pszenno-owsianego lub kuskus
czarnuszka do posypania 

Kabaczki obieramy ze skóry, lub częściowo obieramy ze skóry. Każdy dzielimy na 3 równe części i wydrążamy środek. Odkładamy te wydrążone elementy do miseczki. Rozgrzewamy oliwę na patelni. Smażymy chwilę cebulę pokrojoną w kostkę. Następnie dodajemy jagnięcinę. Smażymy na lekko złoto. Dodajemy passatę pomidorową, harissę, przyprawę Ras el Hannout oraz lekko utarty wcześniej w moździerzu kmin rzymski oraz sól i pieprz do smaku. Kawałki kabaczka ustawiamy w naczyniu pionowo i otwory napełniamy gęstą częścią farszu. Pozostałą częścią sosu zalewamy kabaczki i dodajemy kawałki wydrążonych kabaczków, wcześniej posiekanych. Makaron pszenno- owsiany lub kuskus dodajemy po około 20 minutach gotowania. Gotujemy około 30-40 minut. W razie potrzeby można dodać trochę wody. Kabaczki powinny być ugotowane. Podajemy jako przystawkę lub danie obiadowe. Posypujemy czarnuszką. 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Banany w cieście po wietnamsku

Moja ulubiona słodka przekąska z barów wietnamskich. Niektórzy mówią  że to danie z ich czasów studenckich. No, ja chyba ich podczas studiów...

Wasze ulubione